ראשי מידע למבקר English
מוזיאוני רמת גן לוח אירועים וכרטיסים
מוזיאונים

המוזיאון לאמנות רוסית

"פריז הרוסית" - יצירות מאוסף מריה ומיכאל צטלין

במוזיאון לאמנות רוסית על שם מריה ומיכאל צטלין, מוצגים ציורים ורישומים מאוסף האמנות הפרטי של מריה צטלין (1976-1882) ומיכאל צטלין (1945-1882) – אנשי ציבור, מוציאים לאור ונדבנים.

משפחת צטלין היגרה לצרפת בשנת 1919 בעקבות המהפכה הבולשביקית. בני הזוג השתקעו בפריז ובשנת 1940 עברו לניו יורק. בדומה לנציגים אחרים של קבוצות אליטה מגל ההגירה הראשון מרוסיה, הם דגלו בשימור ובקידום של ערכי התרבות הרוסיים בגולה.

מריה ומיכאל צטלין יזמו ומימנו פרויקטים ציבוריים ותרבותיים בקרב חוגי המהגרים. את דירתם, שהייתה לאחד המוקדים של "פריז הרוסית", פקדו פוליטיקאים, אנשי ציבור וסופרים ידועים, ובה נערכו דיונים ומפגשים פוליטיים וספרותיים.

מעגל האמנים שהיו קרובים לבני הזוג צטלין וקשורים אליהם בקשרי עסקים וחברוּת כלל אמנים רוסים שהיגרו לצרפת – מייסדים ומשתתפים של קבוצת "עולם האמנות" הנודעת מסנט פטרבורג, שפעלה בתקופת תור הכסף: לאון בּאקְסְט, אלכנסדר בֵּנוּאָה, דמיטרי סְטֵלֶצְקי, ניקולאי טארְחוֹב, אלכסנדר יעקובלֵב. כמו כן, במעגל זה נכללו חלוצי האוונגרד הרוסי נטליה גוֹנְצָ'רוֹבָה ומיכאיל לָריוֹנוֹב, וכן אמני אסכולת פריז מארֶבְנָה (מריה ווֹרוֹבּיוֹבָה־סְטֵבֶּלְסְקָיָה), דייגו ריבֵרָה, פנחס קְרֵמֶן ועוד.

בני הזוג צטלין הכירו חלק מאמני "פריז הרוסית" בהמלצת הצייר ולנטין סֵרוֹב, שהתארח בשנת 1910 בווילת המשפחה בבּיאָריץ ושם יצר שני דיוקנאות של מריה צטלין. שנה לפני כן הוא צייר את דיוקנה של חמותה, אנה (חנה) צטלין – בתו של נדבן יהודי ומייסד חברת התה וולף (זאב) ויסוצקי. מי שהכיר למשפחת צטלין את הבוהמה מרובע מונפרנאס, בין היתר את מארֶבְנָה וריבֵרָה, היה מקסימיליאן ווֹלוֹשׁין, משורר סימבוליסטי, צייר ומבקר תיאטרון. גם ציוריו בצבעי מים מופיעים בתצוגת המוזיאון. אוסף צטלין מורכב מהיצירות שנרכשו מאמנים אלה.

בשנת 1959 העניקה מריה צטלין למדינת ישראל את האוסף האמנותי שברשותה, לצד ספרים מספרייתה הפרטית וארכיון משפחתי. הענקתם התבצעה במסגרת פרויקט התרמה גדול של מהגרים רוסים, שהתגוררו בצרפת ובארצות הברית, למען המחלקה הסלאבית שהוקמה בספרייה הלאומית בירושלים.

חלק גדול מאוסף צטלין כולל דיוקנאות שמן ורישומים של בני המשפחה, ובראש ובראשונה של מריה בעלת הבית. כמו כן, נכללים בו ציורי נוף וטבע דומם, הז'אנר האהוב על בני הזוג צטלין – פרי עבודתם של בּאקְסְט, גוֹנְצָ'רוֹבָה, לָריוֹנוֹב, טארְחוֹב והאמנים הצרפתיים אלבר מארְקֶה ופול סֵרוּזְיֶה.

באוסף ניתן מקום נכבד למתווים לתלבושות תיאטרון. בשני העשורים הראשונים של המאה העשרים  שגשג תחום העיצוב התיאטרלי הודות לפעילותם של אמני "עולם האמנות" ו"הבלט הרוסי", להקת המחול של האמרגן הנודע סרגיי דיאָגילֵב. פריחת התחום השפיעה על איסוף המתווים.

כמו כן, במוזיאון מוצגים ציוריה של הציירת אלכסנדרה פּרֵגֵל, בתה הבכורה של מריה צטלין. פּרֵגֵל הייתה תלמידתה של גוֹנְצָ'רוֹבָה והשתייכה לדור השני של המהגרים הרוסים. כל יצירותיה המוקדמות הושמדו בידי הנאצים בזמן כיבוש פריז, וכל היתר נוצרו בניו יורק העיר שאליה עברה האמנית בשנת 1940.

בשנת 2003 הוצג אוסף מריה ומיכאל צטרלין בגלריית טְרֶטְיָאקוֹב שבמוסקבה. בשנים האחרונות הוצגו יצירות נבחרות מהאוסף אף בתערוכות במוזיאון ישראל בירושלים ובמוזיאון תל אביב לאמנות.

תערוכות עבר במוזיאון לאמנות רוסית

אודסה. זמן ומשמעות

איליה גרשברג │ סאשה סטויאנוב │ מיכאיל קאליק

התערוכה מפגישה בין הצלם איליה גרשברג ואמנית הטקסטיל סאשה סטויאנוב ומציעה דיאלוג מרתק בין יצירותיהם של אמנים ילידי אודסה, בצל המלחמה באוקראינה.


המוזיאון לאמנות רוסית הוקם ב־1996 ומבוסס על תצוגת קבע של אוסף צטלין

שעות פתיחה המוזיאון לאמנות רוסית:

יום ראשון | סגור 

יום שני | 10:00-14:00 

יום שלישי | 10:00-14:00 

יום רביעי | סגור 

יום חמישי | 10:00-14:00 

יום שישי | 10:00-14:00

יום שבת | 10:00-14:00

 

 

 
כתובת
חיבת ציון 18, רמת גן
לרכישת כרטיסים
arrow-rightלוגוטייפ מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית לוגוטייפ מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית