ראשי מידע למבקר תערוכות חינוך והדרכה אירועים English
מוזיאוני רמת גן כרטיסים
מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית

על המוזיאון

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית הוא מוזיאון לאמנות עכשווית, המוקדש ברובו להצגת אמנות ישראלית במגוון טכניקות: ציור, פיסול, צילום, וידיאו, מיצב ומיצג. התערוכות המתקיימות בו מתמקדות בנושאים אקטואליים, שיש להם זיקה לחברה ולתרבות בישראל, ובסוגיות אוניברסליות, המצויות בלב השיח העכשווי, לצד תערוכות מחווה ומחקר בעלות אופי היסטורי.

כמוסד תרבות מרכזי, המחויב לאמנות הישראלית, המוזיאון פועל לקידום השיח סביב סוגיות מפתח הנוגעות למרחב הישראלי, מתוך מבט ביקורתי. המוזיאון שם לו למטרה לקדם ולטפח את האמנות הישראלית בזירה המקומית והבינלאומית וליצור פלטפורמה, שתאפשר חיבור בין אמנות לבין מעורבות חברתית. הוא רואה חשיבות רבה בפיתוח הדיאלוג הרב־תרבותי במטרה לבסס מרחבים משותפים ושוויוניים, שיכילו את מגוון הזהויות והתרבויות בישראל.

מוזיאון רמת גן ממוקם על אחד הצירים הראשיים של העיר ונושק לגדות נחל הירקון. בשנת 1983 הועבר המבנה לבעלות עיריית רמת גן, ובשנה שלאחר מכן החליטה מועצת העיר על הקמת המוזיאון לאמנות ישראלית ועל ייסוד עמותה בראשות סגן ראש העיר, חנן רוזן. המוזיאון ניצב בלב קריית המוזיאונים ע"ש חנן רוזן, שבה שוכנות גם סדנאותיהם ההיסטוריות של האמנים אהרון כהנא, נתן רפפורט, קוסו אלול ויוסף קונסטנט, שנבנו בשולי שיכון ותיקים בשנות ה-50 של המאה ה-20. כך מממש המוזיאון את חזונו של ראש העיר הראשון, אברהם קריניצי, לפתח באזור זה את קריית האמנות של רמת גן.

המוזיאון נוסד בשנת 1987 במבנה תעשייתי, שנבנה בשנות ה-30 ואכלס במרוצת השנים מפעלים ובתי מלאכה שונים. צורתו הייחודית נובעת מקווי המגרש, שעליו נבנה – משולש חד־זווית, שנוצר מהצטלבותן של שתי דרכים היסטוריות. סגנונו האדריכלי המודרניסטי היה אופייני באותן שנים לבנייני מגורים ותעשייה. עם הקמתו ותחת ניהולו וחזונו של מאיר אהרונסון, המייסד והאוצר הראשון, התגבשה זהותו כמוזיאון היחיד בישראל לאמנות ישראלית.

בשנת 2017 החל פרויקט הרחבת המבנה ושיפוצו ביוזמת עיריית רמת גן ובתכנון משרד האדריכלים אפרת־קובלסקי. המוזיאון נפתח מחדש לקהל בדצמבר 2021 .

באוסף המוזיאון כ־800 עבודות במגוון טכניקות, והוא מתמקד באמנות ישראלית וכולל יצירות של אמנים ותיקים מובילים כמו יחיאל שטרייכמן, רפי לביא, יאיר גרבוז, לאה ניקל,  דני קרוון, אלימה, פנחס כהן גן, יעקב דורצ'ין, שוש קורמוש, יאן ראוכוורגר, לצד אמנים עכשוויים כאסד עזי, דגנית ברסט, אלי שמיר, שרון פוליאקין, צביקה קנטור,נלי אגסי,אניסה אשקר, אורית חופשי, אנג'ליקה שר איילת השחר הכהן, עופר ללוש, גרשון קניספל ורבים אחרים.

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית הוא מוזיאון לאמנות עכשווית, המציג בעיקר אמנים ישראלים לצד אמנים בינלאומיים
לוגוטייפ מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית לוגוטייפ מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית