ראשי מידע למבקר English
מוזיאוני רמת גן לוח אירועים וכרטיסים
מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית

על המוזיאון

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית מוקדש לאמנות ישראלית עכשווית. המוזיאון מבקש לחבר בין אמנות רב-תחומית לבין הקהל המקומי, ושואף להוות מרחב דינמי, חברתי ונגיש, המעודד את שילוב הקהילה והפיכתה לשותפה מעורבת ופעילה.

התערוכות המוצגות במוזיאון מתמקדות הן בנושאים מהותיים ואקטואליים, הנוגעים למרחב המקומי, לחברה ולתרבות בישראל, והן בסוגיות אוניברסליות, המצויות בלב השיח העכשווי, מתוך התייחסות ביקורתית אליהן. לצד אלה מעלה המוזיאון תערוכות מחווה ומחקר בעלות אופי היסטורי.

כמוסד תרבות מוביל, המחויב לחשיפת האמנות הישראלית, המוזיאון שם לו למטרה לקדם ולטפח אותה בשדה המקומי והבינלאומי ולהוות במה, המאפשרת דיון מעמיק וחיבור בין אמנות למעורבות חברתית. בד בבד, המוזיאון רואה חשיבות רבה בפיתוח הדיאלוג הרב־תרבותי במטרה לבסס מרחבים משותפים ושוויוניים, המכילים את מגוון הזהויות והתרבויות בישראל.

המוזיאון נוסד בשנת 1987, והוא ממוקם על אחד הצירים הראשיים של העיר רמת גן, הנושק לגדות נחל הירקון. הוא שוכן במבנה תעשייתי, שנבנה בשנות ה-30 של המאה ה-20, ובמשך השנים אִכלס מפעלים ובתי מלאכה שונים. צורתו הייחודית נובעת מקווי המגרש שעליו נבנה – משולש חד־זווית, שנוצר מהצטלבות של שתי דרכים היסטוריות. סגנונו האדריכלי המודרניסטי היה אופייני באותן שנים לבנייני מגורים ותעשייה. ב־1983 עבר המבנה לבעלות עיריית רמת גן, ובשנה שלאחר מכן החליטה מועצת העיר על הקמת המוזיאון לאמנות ישראלית במקום ועל ייסוד עמותה בראשות סגן ראש העיר, חנן רוזן. עם הקמתו ותחת ניהולו וחזונו של מאיר אהרונסון, מייסד המוזיאון והאוצר הראשון, התגבשה זהותו כמוזיאון היחיד בארץ, המוקדש באופן בלעדי לאמנות ישראלית.

מיקומו בלב קריית המוזיאונים ע"ש חנן רוזן – שבה שוכנות גם סדנאותיהם של האמנים אהרון כהנא, נתן רפפורט, קוסו אלול ויוסף קונסטנט, שנבנו בשנות ה-50 בשולי שיכון ותיקים – מממש, הלכה למעשה, את חזונו של ראש העיר הראשון, אברהם קריניצי, לפתח באזור זה את קריית האמנות של רמת גן. באוסף המוזיאון למעלה מ-2,500 יצירות במגוון טכניקות. ליבת האוסף מתמקדת באמנות הישראלית לדורותיה וכוללת עבודות פרי יצירתם של אמנים ותיקים מובילים ושל אמנים עכשוויים גם יחד.

בשנת 2017 החל פרויקט הרחבת מבנה המוזיאון ושיפוצו ביוזמת עיריית רמת גן ובתכנון משרד האדריכלים אפרת־קובלסקי. המוזיאון נפתח מחדש בשלהי 2021, ומאז שנת 2023 משמש רן גואטה כמנכ"ל המוזיאון ושרי גולן – כאוצרת הראשית. בשנת 2024 עתידים להיפתח במתחם קריית המוזיאונים ביתני האמנים: בית כהנא, בית רפפורט, בית קונסטנט ובית קוסו אלול, המשתייכים למוזיאוני רמת גן, יחד עם המוזיאון לאמנות המזרח הרחוק והמוזיאון לאמנות רוסית, הממוקמים בחלק אחר של העיר, וכולם גם יחד יפעלו תחת ניהולו הכולל של המוזיאון.

כחלק מן התפישה האוצרותית והחזון שמתווה האוצרת הראשית, שרי גולן, מוביל המוזיאון מהלכים לכינון ולהידוק יחסיו עם המרחב האורבני, האמנותי, התרבותי והחברתי בזירה המקומית והבינלאומית, זאת לצד טווייה וחיזוק של מארג הקשרים עם הציבור ועם הקהילה באמצעות יוזמות שיח, מפגשים חברתיים, דו-שיח ושיתופי פעולה מתמשכים.

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית מוקדש לאמנות ישראלית עכשווית. המוזיאון מבקש לחבר בין אמנות רב תחומית לבין הקהל המקומי

דימוי: דגנית ברסט, ללא כותרת, 1995.

 
לוגוטייפ מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית לוגוטייפ מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית